Co to znaczy być dobrym ojcem?

Posted on Posted in Blog, Lektury, Ojcostwo

30 września 2017 na długo zostanie w mojej pamięci.

Razem z moim kumplem z pracy, Marcinem, ruszliśmy aż za Warszawę odkrywać temat wyjątkowy – ojcostwo. Spytacie: czemu akturat tam? Oto co nas tam ciągnęło: IX międzynarodowe Forum Ojców: ‘Wolność i dyscyplina’ zorganizowane przez Tato.net.

Do ostaniej chwili zastanawiałem się, czy to dobra decyzja. Zostawić żonę z trójką dzieci i jechać na konferencję. Jasne – jechałem tam uczyć się jak być lepszym ojcem, ale będąc z daleka od rodziny, z którą powinienem i pragnę spędzać czas – nie czuję się najlepszym ojcem na świecie.

Cóż – uznałem, że to inwestycja i miałem nadzieję, że się zwróci. I rzeczywiście.

Poszedłem na dwa świetne warsztaty, które rozwinęły mnie nie tylko jako tatę.

Krzystof Filarski – partner zarządzający Westhill Consulting – prowadził pierwszy z nich: warszaty storytellingu, które mnie urzekły. Kilka prostych prawd o opowiadaniu historii, które sprawiły, że mam nowy język porozumiewania z moimi dziećmi. No i na nowo uwierzyłem, że potrafię opowiadać coś, co ma sens.

Krzystof jest autorem książki “Storytelling Inspiracyjny”, której jestem szczęśliwym właścicielem [mam nawet autograf 🙂 ] To świetna lektura na jeden, dwa wieczory, która wkłada w Twoje ręce poteżną broń – dobrze opowiedzianą historię.

Drugi warsztat prowadził Michał Grzanka, który mówił o budowaniu autoryrytetu w oczach dzieci, jak stać się ich mentorem i jak budować ich zaufanie. Zapisałem kilka cennych kartek mojego Molskine’a na proste, ale bardzo odkrywcze prawdy przekazywane przez Michała.

Cała reszta konferencji, łacznie z samą lokalizacją w Łochowie i pozostałymi prelekcjami przeszła moje oczekiwania. I chociaż cena jaką zapłaciłem była wysoka – i nie mam na myśli pieniędzy, a raczej kolejny dzień bez rodziny, to czuję, że to była udana inwestycja.

A co do tematu ojcostwa, jest on mi szczególnie bliski, dlatego poszukajcie innych wpisów na ten temat na mojej stronie – mam nadzieję, że będą dla Was wartościowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *